Forever Macedonia
macedonia.ucoz.com
Thursday, 2018-11-15, 8:18 PM
Дома | Профил  | Log In Welcome Guest | RSS

Мени
Анкета
Оценнка за мојкот сајт
Вкупно одговори: 257
Chat macedonia
Статистика

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
ОВЧЕПОЛСКИ КНЕЗ МИШЕ РАЗВИГОРОВ


Развигоров бил учител и војвода во штипската околија кој уживал голема популарност кај народот поради неговите активности за подобрување на социјалната положба, како: помагање на селаните за откупување на земјата од беговите, ослободување на долговите на задолжените селани кај евреите, поништување на турските документи во кои се воделе задолжените селани, формирање помагателни каси,  итн. Тој извршил големо влијание и во другите околии во Источна Македонија. Како резултат на неговите активности, населението го нарекувало Овчеполски Кнез.
Логирај се
Кредит
Your shopping cart is empty
Пребарубач
Календар
«  November 2018  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архива
Пријатели
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites
 • mreza.mk
 • kurir.mk
 • sitel.mk
 • republika.mk
 • skopjeairporttaxi.com.mk

 • Мрежа - Медиа © 2002 - 2018
  www.mreza.mk