Forever Macedonia
macedonia.ucoz.com
Wednesday, 2024-07-24, 8:32 AM
Дома | Профил  | Log In Welcome Guest | RSS
Мени
Анкета
Оценнка за мојкот сајт
Вкупно одговори: 259
Chat macedonia
Статистика

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

[ Add new entry ]

Филип II Македонски (359–336 г. пр. н.е.) – македонски крал од династиjата Аргеади, син на кралот Аминта III. На 23-годишна возраст станал крал на македонската држава.. Се стекнал со слава на генијален стратег, храбар војсководец и одличен дипломат. Во бракот со Олимпија се родил синот Александар III Македонски, а од бракот со Филина синот Филип III Аридеј. Како македонски басилевс спроведува воени реформи, создава професионална војска, пешадија (македонска фаланга) и од придружниците и другарите на кралот благородничка коњица (хетајри). Ковал златни и сребрени монети (филипики и статери). Првата битка ја извојувал против и ... Read more »

Views: 589 | Added by: macedonia | Date: 2019-07-09 | Comments (0)

Тестаментот е направен од Царот Александар, син на Амон (Бог на Сонцето) и Олимпија.

1. Ако моето дете од жена ми Роксана е машко, тој пред сите други треба да биде цар на Македонија, а во меѓувреме, синот на Филип, Аридеј, да биде лидер на Македонците. Ако детето од мојата жена Роксана, биде женско, дозволете Македонците да видат дека таа е одгледана и омажена на начин што доликува на мене и мојот ранг и дозволете да си избере Цар – човек за кој тие мислат дека е достоинствен за тоа. Човекот така избран треба да биде Цар на Македонија…

2. На мојата мајка Олимпија и го доделувам правото да живее на Родос, место кое таа го пожелува и Царот на Македонија треба секоја година да проверува дали и се дава се што и се давало за време на мојот живот.
Додека ... Read more »

Views: 286 | Added by: macedonia | Date: 2019-07-09 | Comments (0)

Автомобилите со електричен погон ќе станат конкурентни на возилата кои користат нафтени деривати дури кога ќе бидат во состојба со едно полнење на батеријата да преминат барем 500 километри, смета првиот човек на Mercedes, Дитер Цече.Според неговите зборови, вториот предуслов е намалувањето на цените на погонските батерии, што ќе доведе и до ниска малопродажна цена на електричните автомобили.

Во разговор со новинарите на саемот за автомобили во Женева, Цече подвлече дека наведената километража е разумен број кој кон производителите треба да тежат доколку сакаат моделите со електричен погон да биде општоприфатени. Тој доддаде дека на растот на популарноста на електромобилите влијаат голем број фактори, и посебно ги издвои трошоците за изработка на погонската батерија. ... Read more »

Views: 413 | Added by: cipusev | Date: 2016-03-13 | Comments (0)

Логирај се
Пребарубач
Календар
«  July 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архива
Пријатели
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites
 • mreza.mk
 • kurir.mk
 • sitel.mk
 • republika.mk
 • skopjeairporttaxi.com.mk

 • Мрежа - Медиа © 2002 - 2024
  www.mreza.mk